З історії Будинку дитячої та юнацької творчості м.Бориспіль
Перша згадка про позашкілля Бориспільщини датується 1960 роком. Це час створення районного Будинку піонерів, який проводив та координував позашкільну роботу в районі і в місті.
До 1984 року (час заснування міського Будинку піонерів) вся позакласна і позашкільна робота з дітьми проводилась організаторами шкіл, а міські конкурси, виставки, зльоти – працівниками міського методичного кабінету. В систему позашкільної освіти міста входили: ДЮСШ (дитячо – юнацька спортивна школа), музична школа, гуртки за інтересами при загальноосвітніх закладах.
1 вересня 1984 року був створений Будинок піонерів міста Борисполя, який спочатку не мав свого приміщення, а займав 2 кімнати в МНВК (тепер приміщення ЗОШ №6) і лише 1 квітня 1985 року отримав старе приміщення Райкому КПУ. Яке то було свято для працівників і вихованців! І хай кімнати були малі і непристосовані для гурткової роботи, але молодий педагогічний колектив був повен ентузіазму, творчих задумів і великого бажання працювати. Євтушенко Любов Іванівна навчала дівчат моделювати і шити одяг, Сарканич Галина Костянтинівна та Дахно Ірина Костянтинівна - в'язати гачком і спицями, Шевченко Тамара Всеволодівна - оволодівати тонкощами образотворчого мистецтва, туристськими стежками водила своїх вихованців Гриценко Лідія Федорівна, Войціщук Надія Афанасівна вчила молодших школярів рукоділлю, азам хореографічного мистецтва навчала Маркова Лариса Жанайдарівна, вокального – Мальцева Алла Вікторівна, працювали політклуб «Пульс планети» та школа піонерського і комсомольського активу, якими керували Сиворакша Наталія Павлівна та Должек Ольга Олексіївна (Мірошник О.О.).
В 1991 році Будинок піонерів отримав нове ім'я: Будинок дитячої творчості, з 9.10.2001року - Будинок дитячої та юнацької творчості.
Сьогодні БДЮТ – комплексний навчально-виховний позашкільний заклад, де навчається 1820 дітей віком від 4 до 22 років. З ними працює 45 педагогів, які забезпечують потреби дітей в самореалізації, підвищенні інтелектуального, духовного, фізичного і соціального рівня вихованців шляхом їх участі у різних видах творчої діяльності, допомагають вихованцям розвивати свої обдарування, знайти своє місце в майбутньому дорослому житті.
Працюють гуртки за п'ятьма напрямами: художньо-естетичним, соціально-реабілітаційним, дослідно-експериментальним, еколого-натуралістичним та гуманітарним (32 гуртки, 126 груп).
З 1984 до 2014 року директором закладу була Мірошник Ольга Олексіївна. Музикант за фахом, творча, винахідлива, всі ці роки вона працювала над створенням колективу однодумців. В тяжкі 90–ті роки розпаду Радянського Союзу, в час, коли закрилася майже половина позашкільних закладів по всій Україні, Ольга Олексіївна змогла зорієнтуватися і організувати роботу закладу згідно вимог нового часу. Запровадження платних гуртків стало необхідною передумовою виживання всього колективу. Її досвід талановитого господаря брався за приклад по всій області. Ольга Олексіївна зуміла зберегти сталий педагогічний колектив, розширити мережу гуртків, запровадити нові форми роботи, за рахунок чого заклад не тільки втримався «на плаву», а й заслужив повагу і авторитет в місті і області. За високий професіоналізм та багаторічну сумлінну працю Мірошник О.О. нагороджена почесною відзнакою «Відмінник освіти України».
З 2014 року директором БДЮТ є Тименко Наталія Іванівна, яка очолила заклад після 10 років перебування на посаді заступника директора БДЮТ. Відома своєю активною громадською позицією, вона привнесла в життя закладу зміни і нові традиції. Зокрема, з 2007 року працює Дитяча громадська організація «Асоціація учнівського самоврядування», координатором якої є Наталія Іванівна, і яка є організатором багатьох акцій і заходів для учнівської молоді в місті. В 2007 році нагороджена почесною відзнакою Київської облдержадміністрації за особливі заслуги в галузі позашкільної освіти Київщини «Серце віддаю дітям». За високий професіоналізм та багаторічну сумлінну працю Тименко Н.І. нагороджена почесною відзнакою «Відмінник освіти України».
Звісно, для успішної роботи закладу в цілому, необхідна справжня команда, команда фахівців, професіоналів, однодумців. Мозковим центром, генератором ідей, осередком творчості та невтомності є методичний кабінет. Організація методичної роботи в позашкільному закладі стоїть на першому місці, адже від цього залежить робота керівників гуртків і всього закладу в цілому, ефективність та результативність занять. Пошуки форм та засобів співпраці педагогів з батьками, вивчення передового педагогічного досвіду керівників гуртків, передача цього досвіду іншим, робота з молодими педагогами, координація і гармонізація відносин всіх задіяних виховних служб, співпраця з освітніми закладами міста – основні функції методичної служби БДЮТ.
Очолює методичний кабінет заступник директора з навчально-методичної роботи Рассоха Віталіна Володимирівна, методист вищої категорії, керівник гуртка-методист. В його складі Кубрак Ірина Анатоліївна - заступник директора з навчально-виховної роботи, яка координує виховну роботу закладу, Шведенко Віта Василівна - методист з навчально-методичної роботи, Чуловська Ольга Сергіївна - методист з організаційно-масових заходів, координатор дитячої громадської організації «Асоціація учнівського самоврядування», Вишняк Олена Олексіївна – методист з інформаційно-комунікативних технологій.
Робота закладу була б неповноцінною без привітних і щирих працівників бухгалтерії Рябої Антоніни Василівни, Носонової Людмили Іванівни та секретаря Каленюк Ольги Миколаївни.
Від початку заснування закладу і до цієї пори працюють в БДЮТ Войціщук Надія Афанасіївна, керівник гуртка «Пізнайко», керівник гуртка-методист та Сарканіч Галина Костянтинівна, керівник театру мод «Ладушки», вихованки якого, демонструючи оригінальні в'язані вироби, в 2010 році отримали почесне звання «Зразковий художній колектив», а в 2015 підтвердили його.
Гордістю міста Борисполя, Київської області, України по праву вважається Народний хореографічний ансамбль «Радість». Ансамбль був створений у 1988 році Оленою та Олегом Третяками, які на той час працювали у Будинку творчості. З 2002 року художнім керівником ансамблю, балетмейстером є Хижна Ірина Альбертівна, в ансамблі працюють молоді та творчі педагоги-хореографи Мартиненко Людмила Володимирівна, Старовойтов Василь Юрійович, акомпаніатори Власенко Віктор Максимович, Левченко Тетяна Василівна. Про високі досягнення ансамблю свідчать перемоги в різноманітних конкурсах та фестивалях, безліч почесних нагород. Займаючись популяризацією народного танцю, народних традицій, колектив веде активну гастрольну діяльність, чим покращує імідж нашої країни, знайомить мешканців Великобританії, Німеччини, Данії, Швеції, Італії, Болгарії, Молдови, Туреччини з традиціями і культурою нашої країни, нашого міста.
В 2010 році ансамблю «Радість» було присвоєне високе звання «Народний художній колектив», а в 2015 це звання було підтверджено.
Хочеться сказати про керівника Народного хореографічного ансамблю «Радість» Хижну Ірину Альбертівну - дуже творчу, активну, багатогранну особистість, яка веде активну педагогічну і методичну діяльність. Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» у 2008 році, в 2012 році Хижна І.А. стала переможцем міського конкурсу «Керівник гуртка – 2012», в 2015 році – переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості».
Зразковий художній колектив студія образотворчої діяльності «Райдуга» - таку символічну назву має студія образотворчої діяльності, керівником якої є Грущак Світлана В'ячеславівна. Вона вчить дітей досконало володіти пензликом і фарбами, ліпити, працювати з різними матеріалами, створювати маленькі шедеври використовуючи різноманітні види технік: графіку, живопис, декупаж. Також у студії діти знайомляться з флористикою, формотворенням, квілінгом, фотографією, вивчають основи дизайну та проектування. Вихованці творчої студії «Райдуга» - постійні переможці обласних та Всеукраїнських конкурсів. Багато випускників обрали художню діяльність майбутньою професією. Серед випускників є художники і дизайнери, архітектори та інженери, модельєри та будівельники. В 2010 році студії образотворчої діяльності «Райдуга» було присвоєне високе звання «Зразковий художній колектив», а в 2015 це звання було підтверджено.
В 1995 році Бурчак Жанною Іванівною, заслуженим працівником культури України, був створений вокальний ансамбль «Веселочка». За високі досягнення в професійному мистецтві, пропаганду української дитячої пісні та хорового мистецтва в 2008 році він отримав почесне звання «Зразковий художній колектив», в 2013 році це звання було підтверджено.
З 2013 року керівниками колективу є також Крастиченко Вікторія Василівна та Вишняк Олена Олексіївна. Окремо хочеться сказати про талановитого музиканта, справжнього майстра своєї справи Вишняк Олену Олексіївну. Керівник вокального ансамблю «Веселочка», гуртка раннього розвитку «Малятко», керівник гуртка-методист, з 2015 року-методист БДЮТ, вона активна, непересічна особистість. Кожен захід, кожне свято в місті, організатором якого є БДЮТ, не обходиться без її музичного оформлення, що є одним з головних чинників успішного проведення заходів.
З 1999 року в БДЮТ був створений ансамбль сучасного танцю «Грація» керівник гуртка Пилипчук Наталія Василівна, керівник гуртка-методист. В 2010 році за високі досягнення в галузі хореографічного мистецтва ансамблю «Грація» було присвоєне високе звання «Зразковий художній колектив», а в 2015 це звання було підтверджено. З 2013 року в колективі працює ініціативна, активна, творча особистість Пилипчук Анна Сергіївна, випускниця цього колективу. Створюючи нові постановки, вона внесла в роботу колективу багато нового та позитивного.
В 2007 році Тименко Іриною Тарасівною, був створений «Клуб лідер», який протягом короткого часу став одним з найпопулярніших гуртків закладу. В його складі і дружина юних пожежних, і команда інтелектуалів, і молодіжний трудовий загін, і шоу-група, і екологічна агітбригада, і команда КВК, і ляльковий театр. Ірина Тарасівна, керівник гуртка-методист, змогла зібрати команду однодумців, які є організаторами і активними учасниками багатьох міських заходів для старшокласників. В 2013 році творчому об'єднанню «Клуб «Лідер» було присвоєне почесне звання «Зразковий творчий колектив». 2013 році Тименко І.Т. стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу та зайняла ІІІ місце на Всеукраїнському етапі майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості».
Далеко не кожен позашкільний заклад області може похвалитися існуванням Дружини юних пожежних рятувальників, керівники Кубрак Ірина Анатоліївна, 1999-2010, Тименко Ірина Тарасівна, 2010-2015. А БДЮТ може. І не тільки тим, що вже протягом 16 років така команда існує, а ще й високими її досягненнями. Протягом цих років команда ДЮП - постійний переможець обласних змагань, з 1999 - 2004рік та з 2010- 2012 року її учасники представляли всю Київщину на Всеукраїнських фестивалях, звідки неодмінно повертались з високими нагородами. Завдання дружини юних пожежних – в цікавій, доступній, веселій формі донести і маленьким, і дорослим, що треба «бути завжди обережним, вчити правила протипожежні».
Гуртки раннього розвитку дітей в нашому закладі працюють вже 17 років. Їх відвідують малята дошкільного віку. На першому плані в роботі гуртків інтелектуальний розвиток особистості дошкільнят, виявлення та розвиток їх здібностей. Практика показала, що в наш час діти мало психологічно підготовлені до спілкування з однолітками, з дорослими, мають недостатню мовленнєву практику, погано розвинені увагу, уяву, пам'ять. Гуртки «Пізнайко» керівники Войціщук Надія Афанасіївна, Ілляш Інна Іванівна, «Малятко» керівники Губа Ірина Миколаївна, Вишняк Олена Олексіївна, Мартиненко Людмила Володимирівна, «Мозаїка» - Левченко Тетяна Василівна, і «Сонечко» - Артамкіна Вікторія Вікторівна допомагають батькам і дітям у вирішенні цих проблем. І взагалі, ці гуртки – початковий етап у роботі БДЮТ. Адже після закінчення навчання малята за рекомендацією керівників гуртків обирають заняття за смаком: танці, співи, малювання та інші види діяльності.
Великою популярністю серед дітей міста заслужено користуються гуртки, що займаються вивченням англійської мови: «Merry English». В 1991 році один викладач англійської мови навчав 30 дітей. Зараз це - 19 груп, 265 дітей і 5 викладачів: Мазай Неля Миколаївна, Борбат Ірина Анатоліївна, Шилофост Владислава Олександрівна, Хайдо Аліса Юсефівна, Малогловець Наталія Олександрівна. Дітей не тільки вчать розуміти мову, правильно говорити і писати нею, а й знайомлять з культурою інших країн, літературою, традиціями. Тому першочерговим є соціокультурний елемент вивчення іноземної мови. Вихованці цих гуртків не тільки навчаються, а й виховуються, адже керівники гуртків дуже творчі, захоплені своєю справою люди, проводять багато різноманітних заходів: КВН, День подяки, Halloween, «Щасливий випадок», «Відгадай мелодію». Уроки проводяться в цікавій оригінальній формі, використовується музика, пісні, театралізація. В цьому велика заслуга акомпаніаторів Корсун Тамари Олександрівни, яка працює в закладі з перших років його заснування, Марченко Ольги Сергіївни та Криворучка Михайла Володимировича.
З самого початку заснування закладу і до сьогоднішнього часу працюють гуртки декоративно-вжиткового мистецтва. Творити голкою і ниткою навчає дітей Ольга Миколаївна Дунай. Хрестик і гладь перетворюють полотно на чудові картини, а декоративна вишивка на одязі додає родзинку до нового костюму.
Важко уявити, що з крихітних піщинок бісеру можна створити неперевершені шедеври. Прикраси, скриньки, капелюшки, сувеніри ручної роботи – результат скрупульозної й наполегливої праці вихованців гуртка «Фантазія», керівником якого є Онуфрієнко Олена Іванівна.
Чим тільки не займаються діти на гуртку «Попелюшка»: м'які іграшки, вироби з соломи та бісеру, лозоплетіння, випилювання, аплікації з природного матеріалу - це ще не повний перелік того, чим захоплюється Лоскутова Олена Анатоліївна та її вихованці.
Основна мета гуртка народознавства «Криниця», керівник гуртка Вергун Валентина Іванівна, – ознайомлення дітей з традиціями, звичаями, творчістю, промислами, ремеслами, мораллю та етикою українського народу, розвиток практичних навичок роботи з різноманітними матеріалами, що дає змогу виявити можливості дітей та їх природні нахили до певного виду художньої творчості, формування стійкого інтересу до творчої діяльності, виховання працелюбності, допитливості.
Вихованці гуртків декоративно – вжиткового мистецтва є переможцями та дипломантами міських та обласних конкурсів: «Новорічний подарунок», «Подарунок для мами», «Великодні писанки», «Таланти твої, Бориспільщино», «Неосяжна моя Україна», «Скарби рідного краю», «Дитинства пісня Великодня», «Космічні фантазії», «Дружать діти на планеті».
Нещодавно в закладі почали працювати гуртки дослідно-експериментального, гуманітарного та еколого-натуралістичного напрямів: «Юний натураліст», «Юний психолог», «Пізнай себе», «Повір у себе», «Юний дослідник», «Оберіг», «Риторинка», «Чабрець», «Cherry-berry», «Світанок» та «Слово», «Університет майбутнього вчителя», історичний клуб «Патріот», «Ляльковий театр».
Окремо хочеться сказати про дитячу громадську організацію «Асоціація учнівського самоврядування», яка була створена в 2007 році. Мета створення Асоціації – організація дитячих учнівських колективів через роботу органів дитячого самоврядування, реалізація творчого потенціалу учнів, формування особистості та суспільно громадського досвіду, розвиток різних напрямків виховної роботи. Асоціація працює за 7 напрямами роботи: «Милосердя», «Культура і дозвілля», «Робота з молодшими школярами», «Партнерство та право», «Преса та інформація», «Екологія та здоровий спосіб життя», «Патріот». За роки існування організації лідерами учнівського самоврядування було проведено безліч різноманітних масових заходів та акцій.
В колективі Будинку дитячої та юнацької творчості завжди панує спокій, злагода, психологічний комфорт завдяки професіоналізму нашого психолога Шуменко Лесі Дмитрівни, яка цікаво працює з дітками та їх батьками і педагогами, використовуючи найкращі форми та методи психологічної науки.
Хочеться відмітити випускників, які повернулись працювати в БДЮТ, ставши справжніми професіоналами своєї справи: Тименко Ірина Тарасівна – керівник гуртка з образотворчого мистецтва,керівник Зразкового творчого об'єднання « Клуб «Лідер», методист, Мартиненко Л.В. – керівник Народного хореографічного ансамблю «Радість», Пилипчук А.С. – керівник Зразкового хореографічного ансамблю «Грація», Лоскутова А.В. - керівник Зразкового театру мод «Ладушки», Шилофост В.О. – керівник гуртка з вивчення англійської мови, Дідок А.В. – керівник гуртка з вивчення німецької мови, Чуловська О.С. – методист, координатор Дитячої громадської організації «Асоціація учнівського самоврядування».
Для багатьох випускників БДЮТ – це путівка в життя, адже випускники гуртків, отримавши певні знання і навички, обирають професії за смаком. Ми пишаємось випускниками, які відомі своєю творчістю і активною життєвою позицією.
Це випускники:
Зразкової студії образотворчого мистецтва «Райдуга»: Бочарова Тетяна, Тимошенко Анастасія, Політовський Василь, Поляруш Катя, Швець Аліна, Маслій Женя, Щербій Влад та інші.
Народного хореографічного ансамблю «Радість»:
- Попов Дмитро який отримав досвід роботи в ансамблі Збройних сил України, а нині прославляє рідне місто, танцюючи за кордоном;
- Свириденко Катя – актриса Київського академічного театру на Липках, викладач Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого;
- Тименко Роман та Марченко Артем – фітнес тренери, хореографи, ведучі міських свят і заходів. В 2012році Тименко Роман, перебуваючи на посаді керівника гуртка соціально-реабілітаційного напряму зайняв ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості».
- Шалімов Ігор – вихованець гуртка з вивчення англійської мови, директор Бориспільського комбінату будівельних матеріалів;
- Шидогуб Юлія, випускниця ансамблю «Веселочка», - власниця «Майстерні дитячих свят», відома своєю благодійною діяльністю;
- Марченко Ліза – акторка, естрадна співачка.
Окремо хочеться відмітити, випускника БДЮТ Соколова Сергія. Актор КВК, закінчивши НПУ імені М.П.Драгоманова, обрав шлях соціального працівника, працював в СОС Дитяче містечко. Справжній патріот, нині захищає нашу державу на сході нашої країни, в зоні АТО.
Хочеться вірити, що попри всілякі економічні і політичні негаразди, наш Дім буде і надалі наповнений дитячими голосами, запальними таночками, запахом медової фарби і веселою нестримною енергією. Ми віримо, що наш Дім стане більшим, просторішим, зможе приймати все нові і нові покоління юних талантів. В це вірять всі: і керівники гуртків, і діти, і батьки. А якщо дуже вірити, то бажання обов'язково збудуться.
Гімн БДЮТ "Дивоцвіт":