Науково-методична проблема
Про підсумки науково-методичної роботи за 2023-2024 навчальний рік Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт»
У Бориспільському БДЮТ «Дивоцвіт» створена і ефективно працює система колективної та індивідуальної роботи керівників гуртків, яка спрямована на підвищення професійного рівня педагогічних працівників, удосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення освітнього процесу та проводиться з урахуванням інтересів і запитів різних категорій педагогів.
Мета науково методичної роботи: підтримувати діловий тонус педагогів, сприяти розвитку творчого потенціалу керівників гуртків на досягнення позитивних результатів освітнього процесу.
Педагогічний колектив Бориспільського БДЮТ “Дивоцвіт” у 2023-2024 навчальному році працював над єдиною методичною темою: «Застосування інноваційних інструментів для формування необхідних компетенцій вихованців в ЗПО».
Відповідно обраної теми продовжувалась реалізація проєкту з розвитку медіакомпетенції та цифрової грамотності «Сучасний простір позашкільної освіти: перезавантаження та інтеграція». Важливими складовими проєкту є: поповнення електронного банку даних матеріалами передового педагогічного досвіду, організація діяльності дистанційних занять, онлайн–семінари, майстер-класи, обласні педстудії, онлайн-конференції, участь педагогів у конкурсах віртуальних науково-методичних розробках, створення портфоліо педагогічної діяльності, наповнення онлайн сторінки розробками занять, вебсайту, фейсбуку, інстаграму, електронні журнали, участь вихованців в різний онлайн -конкурсах, фестивалях, концертах, онлайн виставках, круглих столах лідерів учнівського самоврядування та багато іншого.
Продуктивно та ефективно працювали педагогічні ради, методичні ради, наради, методичні об’єднання, творчі групи. З метою розвитку професійної компетентності педагогічних працівників були проведені педради на теми: “Організація роботи закладу - ключовий аспект надання якісних освітніх послуг”, “Траєкторія професійного зростання педагогів закладу позашкільної освіти», де була представлена «Модель професійного зростання педагога Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт», «Звіт про роботу Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт» за 2023-2024 навчальний рік»
Методична рада закладу позашкільної освіти покликана координувати зусилля різних служб та творчих педагогів. Тому з метою цілеспрямованої роботи та для забезпечення колективного керівництва методичною роботою у закладі на першому засіданні було затверджено склад методичної ради, до якого ввійшли: директор Бориспільського БДЮТ “Дивоцвіт” Тименко Н.І., заступник директора з навчально-методичної роботи Рассоха В.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Кубрак І.А, психолог Демченко Л.Д. та голови методичних об'єднань закладу. Визначено та затверджено план роботи методичних структур на 2023–2024 навчальний рік.
Предметом засідань методичних рад були: обговорення рівня фахової майстерності педагогів; стан програмного забезпечення навчального процесу; рівень організації та проведення виставок; розгляд і затвердження конкурсних методичних матеріалів; аналіз підготовки до проведення атестації педагогічних працівників; впровадження досягнень передового педагогічного досвіду тощо.
Важливу роль в підвищенні загального, фахового і методичного рівня педагогів відіграють методичні об’єднання, завданнями яких є ознайомлення педагогів із сучасним станом і перспективами розвитку позашкільної освіти, перспективним педагогічним досвідом, оновлення і поглиблення знань педагогічних працівників за фахом, постійне підвищення їхнього загальнокультурного рівня.
Протягом навчального року активно та плідно працювало чотири методичних об'єднань:
- керівників гуртків декоративно-ужиткового відділу;
- керівників гуртків художньо-естетичного відділу;
- керівників гуртків з вивчення англійської мови;
- керівників гуртків, які працюють з дошкільнятами.
Як результат роботи проведений фестиваль методичних об'єднань на якому керівники методоб'єднань творчо та креативно презентували роботи свого відділу.
З нагоди 40-річчя Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт» в закладі організували та провели педагогічну вітальню «Творчий портрет педагога». Учасниками заходу були керівники гуртків, які працюють майже від самого заснування закладу: Войціщук Н.А., ЛоскутоваО.А. та Мазай Н.М. Обговорювали цікаві моменти з історії створення закладу, перші концерти, пригадали популярні гуртки того часу та педагогів, що працювали, ще в іншій державі, порівнювали цілі та бажання дітей.
Підвищенню загального фахового і методичного рівня педагогів сприяла курсова перепідготовка та участь в обласних педстудіях, майстер-класах. У 2023-2024 навчальному році у Київському університеті імені Бориса Грінченка курсову перепідготовку (дистанційна форма навчання) пройшли педагогічні працівники: Лопатко Т.П., керівник Народного хореографічного ансамблю «Радість», Проневич Г.О., керівник Народного хореографічного ансамблю «Радість» та гуртка «Зе бест», Тименко І.Т. - керівник гуртка «Лис Микита».
У КНЗ КОР КОІПОПК проходили навчання: Демченко Л.Д., практичний психолог та керівник гуртка «Повір у себе», Онуфрієнко О.І., керівник гуртка «Фантазія», Вергун В.І. - керівник гуртка «Чарівний пензлик», Шевчук Т.А., методист та керівник гуртка «Вулик ідей».
Педагогічні працівники Бодашко О.Ю, методист та керівник гуртка «Арт-майстерня», Федорченко І.М., керівник гуртка «Модниця», набирали 120 балів протягом п'яти років. Вони брали участь в обласних майстер-класах, педагогічних студіях, проходили навчання на різних освітніх платформах.
З метою активізації професійної діяльності та забезпечення встановлення рівня фахової кваліфікації здійснювалась атестація керівників гуртків. Під час атестації вивчалися професійні якості педагога, його сильні та слабкі сторони, створювалися оптимальні умови для вивчення та впровадження педагогічного досвіду кращих педагогів закладу, які демонстрували свою майстерність через відкриті заняття, виховні заходи, майстер-класи, семінари, конференції. На заключному засіданні атестаційної комісії педагоги представляли портфоліо педагогічної діяльності за атестаційний період, презентували свої творчі здобутки, результативність роботи в професійних конкурсах, майстер-класах, педагогічних студіях, виставках, фестивалях, ділились досвідом роботи.
За результатами атестації:
- Тименко І.Т - керівник гуртка «Лис Микита», підтвердила раніше присвоєне педагогічне звання “керівник гуртка – методист”.
- Бодашко О.Ю. - керівнику гуртка «Арт-майстерня», було присвоєно педагогічне звання “керівник гуртка-методист”.
- Онуфрієнко О.І. - керівнику гуртка «Фантазія», Вергун В.І. - керівнику гуртка «Чарівний пензлик», Демченко Л.Д. – керівнику гуртка «Повір у себе» підтвердили кваліфікаційну категорію “спеціаліст”.
- Лопатко Т.П. - керівнику Народного хореографічного ансамблю «Радість», Проневич Г.О. - керівнику Народного хореографічного ансамблю «Радість», Шевчук Т.А. - керівнику гуртка «Вулик ідей», Бодашко О.Ю. - керівнику гуртка «Арт-майстерня» було присвоєно кваліфікаційну категорію “спеціаліст”.
- Демченко Л.Д. - практичному психологу присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії».
- Бодашко О.Ю. - методисту присвоїли кваліфікаційну категорію «методист І категорії».
- Шевчук Т.А. - методисту присвоєно кваліфікаційну категорію «методист ІІ категорії».
Досвідчені педагогічні працівники Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт» організували та провели обласний захід. Бодашко О.Ю.- методист, Демченко Л.Д. - практичний психолог Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт» провели обласну педагогічну студію для керівників гуртків художньо-естетичного напряму, учителів образотворчого мистецтва, інтегрованого курсу «Мистецтво» з теми: «Сучасні інструменти візуалізації та практичні прийоми створення дидактичних матеріалів для проведення онлайн-занять».
Педагогічні працівники Бориспільського БДЮТ “Дивоцвіт” передавали свій передовий педагогічний досвід роботи та були активними в обласних та всеукраїнських заходах:
- в обласній діалоговій платформі «Ключові аспекти управління закладом позашкільної освіти в умовах воєнного стану» виступала з темою «Мобільність позашкільної освіти як важлива умова збереження розвитку галузі» Тименко Н.І.;
- на всеукраїнському форумі «Позашкільна освіта 2023: сучасні виклики та рішення» до дня позашкілля Тименко Н.І. представляла тему «Особливості та реалії освітнього процесу в закладі позашкільної освіти»;
- в обласній форсайт-сесії «Позашкільна освіта Київщини: доступність, варіативність, ефективність» Тименко Н.І. була модератором;
- на обласному педагогічному форсайті «Київщина - розвиток освіти у воєнний час та після перемоги» з темою «Освіта в часи випробувань: досвід цінностей, перспективи і можливості» виступала Тименко Н.І.;
- в обласному семінарі-презентації «Модель формування бренду закладу позашкільної освіти «у рамках обласного педагогічного кластеру «Metod Lab: майданчик професійної майстерності» брала участь Рассоха В.В.;
- на обласному вебінарі для заступників та методистів «Створення сучасного освітнього контенту як складова педагогічної майстерності» в рамках обласного педагогічного кластеру «Metod Lab: майданчик професійної майстерності» представляли досвід роботи закладу з використання електронного освітнього контенту - впровадження електронних журналів Тименко Н.І., Артамкіна В.В.;
- на всеукраїнському семінарі-практикумі «Особливості навчально-виховного процесу різних вікових категорій на основі народно - сценічного танцю» (для учасників семінару- практикуму представляли майстер-клас з вивчення народного танцю «Поліська полька» Хижна І.А., Мартиненко Л.В.);
- на обласному семінарі та майстер-класі з українського народно-сценічного танцю представляли фрагмент заняття з народно-сценічного танцю Хижна І.А., Мартиненко Л.В.
Протягом навчального року продовжувала роботу Школа педагогічної майстерності “Майстер”. Для підвищення фахового рівня педагогічних кадрів та з метою популяризації досвіду гурткової роботи, проводились відкриті заняття, творчі дискусії, майстер-класи, педагогічні студії.
Одним із пріоритетних напрямів методичної роботи закладу є робота з молодими педагогами. З метою підтримки молодих та малодосвідчених керівників гуртків, створення умов для їх самореалізації, сприяння професійному становленню, працювала група “Сходинки”. Проводились індивідуальні та групові консультації з питань організації освітнього процесу, засідання методичних об'єднань, круглі столи, відкриті заняття, семінари, взаємовідвідування та спільні відвідування занять досвідчених колег з подальшим їх обговоренням, робота наставників з числа кращих педагогів відповідного фаху для надання методичної допомоги (робота в парах).
Новоселецька Я.Е. - Вишняк О.О.
Холод В.О., Форостянко Н.О. Колупайло М.Ю., Лопатко Т. П. - Хижна І.А.
Міщенко А.М., Власова М.М. - Тименко Н.І.
Шевчук Т.А., Василенко А.В. - Онуфрієнко О.І.
Кобильчак А.І. - Мазай Н.М.
Савченко М. О.- Рассоха В.В.
Як підсумок роботи з молодими педагогами в лютому традиційно проводився місячник молодого початківця в рамках якого: відкриті заняття молодого педагога з аналізом наставника та адміністрації.
Цьогоріч відкриті заняття представляли 11 неперевершених, надзвичайно талановитих, творчих молодих педагогів.
- Савченко Максим Олександрович - керівник гуртка «Грайленд»;
- Шевчук Тамара Анатоліївна - керівник гуртка«Вулик ідей»;
- Міщенко Анна Максимівна - керівник Зразкової творчої студії «Чабрець»;
- Василенко Олена Василівна - керівник гуртка «Вишита сорочка»;
- Власова Марічка Миколаївна - керівник театрального гуртка «Рукавичка;
- Кобильчак Анастасія Ігорівна, Янкова Уляна Іванівна - керівники гуртків з вивчення англійської мови;
- Форостянко Надія Миколаївна, Колупайло Марія Юріївна, Холод Валерія Олександрівна - керівники хореографічних гуртків;
- Новоселецька Яна Єдуардівна - керівник вокального гуртка «Веселочка».
У 2023- 2024 навчальному році керівники гуртків закладу свій високий професіоналізм та майстерність підтверджували перемогами у професійних конкурсах та дослідно-експериментальній роботі:
- Петренко Ю.М., керівник гуртка «Академія олівця», переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів системи освіти у 2023 році в номінації «Навчальні програми з позашкільної освіти художньо-естетичного напряму»;
- Рассоха В.В., керівник гуртка «Юний дослідник» - переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу програм, навчально-методичних матеріалів та віртуальних ресурсів з еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти в номінації «Проекти, сценарії масових заходів із еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти»;
- Лутфулліна А.В., керівник Зразкової студії образотворчої діяльності «Райдуга», переможець обласного конкурсу віртуальних науково-методичних розробок з художньо-естетичного напрямів позашкільної освіти в номінації «Дистанційне заняття»;
- Кубрак І.А., заступник директора з навчально-виховної роботи, переможець обласного конкурсу віртуальних науково-методичних розробок з художньо-естетичного напрямів позашкільної освіти в номінації: «Сценарій виховного чи розважального заходу для дітей та учнівської молоді».
Дослідно – експериментальна діяльність:
Рассоха В.В..- керівник гуртка «Юний дослідник» – підготувала переможця І та ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу – захисту науково – дослідницьких робіт учнів - членів МАН ( Астаф'єв Максим з науково-дослідницькою роботою «Дослідження епігейних мохів соснових лісів ландшафтного заказника місцевого значення «Кілов - Рудяків» та його околиць» )
Керівниками гуртків закладу освіти розроблені нові навчальні програми:
- Навчальна програма «Грайленд», автор керівник гуртка з настільних ігор Савченко Максим Олександрович.
- Навчальна програма «Вишита сорочка», автор керівник гуртка «Вишита сорочка», Василенко Олена Василівна.
- Навчальна програма лялькового театру «Рукавичка», автор керівник гуртка Власова Марія Миколаївна.
- Навчальна програма з хореографії, укладач керівник гуртка Форостянко Надія Миколаївна.
- Навчальна програма «Вулик ідей», укладач керівник гуртка Шевчук Тамара Анатоліївна.
Творчі керівники гуртків поширювали свій передовий педагогічний досвід роботи у фахових , періодичних виданнях та соціальних мережах:
- Петренко Ю.М., керівник гуртка «Академія олівця», автор книги «Абетка для маленьких патріотів»
Вся інформація про методичну роботу педагогічних працівників Бориспільського БДЮТ «Дивоцвіт» висвітлювалася на сайті закладу www.bdut.in.ua і в соцмережах.
Канал на платформі YouTube (Вишняк О.О., Бодашко О.Ю, Лутфулліної А.В., Шевчук Т.А.,); Канал на платформі YouTube гуртків: «Академія олівця»(Петренко Ю.М.), групи «Чері-бері» Народного вокального колективу «Веселочка»; Зразкової творчої студії «Чабрець» (Тименко Н.І.), «Модниця» (Федорченко І.М.). Сторінка на платформі Facebook гуртків: групи «Черрі-беррі» Народного вокального колективу «Веселочка», Зразкової творчої студії «Чабрець».
Адміністрація закладу спрямовує свою роботу на створення для керівників гуртків, всіх необхідних умов для самовдосконалення, підвищення професійного рівня, надає методичну допомогу у фаховому вдосконаленні, та сприяє апробації та впровадженні нових педагогічних технологій в практику. Запровадження нових форм методичної роботи допомагають в здійсненні неперервної освіти педагогічних кадрів.
Гімн закладу: